Board of Supervisors
 

County Board Members

Get help with COVID-19: Apply for energy assistancerent or mortgage assistance and learn more about Milwaukee County’s ongoing response.

To contact an individual Supervisor, follow the links below to Supervisor's home pages to find contact information.

To find your supervisor or identify your supervisory district, click here to search using your address.

To email all 18 Milwaukee County Supervisors with one email message, click here. 

To email all members of a County Board committee, visit the Standing Committees page.

 

Please wait while we gather your results.

2020-2022 Board of Supervisors

Chairwoman Marcelia Nicholson, 5th District

Marcelia Nicholson was first elected in 2016. Supervisor Nicholson represents several neighborhoods in Milwaukee, including the area around Washington Park, portions of the Marquette University campus, and the east side of Milwaukee. Supervisor Nicholson is Chair of the Committee on Economic and Community Development.

Sequanna Taylor, 2nd District (1st Vice Chair)

Sequanna Taylor was first elected in April 2016 and represents several neighborhoods on the north side of Milwaukee, including the Wahl Park and McGovern Park neighborhoods, and Havenwoods.

Steven Shea, 8th District (2nd Vice Chair)

Steve Shea was first elected in 2018. He represents the City of St. Francis, the City of Cudahy, the City of South Milwaukee, and portions of the City of Oak Creek.

Willie Johnson, Jr., 13th District

Willie Johnson, Jr. was first elected in 2000. Supervisor Johnson represents several neighborhoods in the City of Milwaukee, including Harambee, Riverwest, Brewers Hill, Williamsburg Heights and Lincoln Park.

John F. Weishan, Jr., 16th District

John F. Weishan, Jr. was first elected in April of 2000. Supervisor Weishan represents much of West Allis and portions of Milwaukee, including Jackson Park.

Jason Haas, 14th District

Jason Haas was first elected in April 2011. Supervisor Haas represents several neighborhoods on Milwaukee's south side, including portions of Bay View and the Garden District. Supervisor Haas serves as Chair of the Parks, Energy & Environment Committee.

Anthony Staskunas, 17th District

Tony Staskunas was first elected in 2013. Supervisor Staskunas represents Greendale and portions of Franklin, Greenfield, and West Allis. He currently serves as Chair of the Judiciary, Safety and General Services Committee.

Eddie Cullen, 15th District

Eddie Cullen was first elected in 2015. Supervisor Cullen represents the northernmost portion of Wauwatosa, portions of Milwaukee, and the Village of West Milwaukee, and is Chair of the Committee on Personnel.

Supreme Moore Omokunde, 10th District

Supreme Moore Omokunde was first elected in 2015 and represents several neighborhoods in Milwaukee, including portions of downtown, the Brady St. area and Lindsey Heights. Born and raised in Milwaukee, he learned the value of community and social empowerment from his parents, Rev. Dr. Tolokun Omokunde and U.S. Rep. Gwen Moore.

Sheldon A. Wasserman, 3rd District

Dr. Sheldon Wasserman was first elected in 2016. Supervisor Wasserman represents the communities of Whitefish Bay, Shorewood, and Milwaukee's east side.

Patti Logsdon, 9th District

Patti Logsdon was first elected in April of 2018. Supervisor Logsdon represents the Village of Hales Corners, portions of the City of Franklin, and most of the City of Oak Creek.

Felesia A. Martin, 7th District

Felesia Martin was first elected in 2018. Supervisor Martin represents several neighborhoods in the City of Milwaukee, including Dineen Park, Capitol Heights, Grasslyn Manor, Sunset Heights, Roosevelt Grove, Lincoln Creek, and Garden Homes.

Sylvia Ortiz-Velez, 12th District

Sylvia Ortiz-Velez was first elected in 2018. Supervisor Ortiz-Velez represents several neighborhoods on the south side of the City of Milwaukee, including Clarke Square, Mitchell Park and Walker's Point.

Ryan Clancy, 4th District

Ryan Clancy was elected to the County Board in 2020 and is currently serving his first term as the Supervisor for the 4th District.

Joseph J. Czarnezki, 11th District

Joseph J. Czarnezki was elected to the County Board in 2020 and is currently serving his first term as the Supervisor for the 11th District.

Russell Antonio Goodwin, Sr., 18th District

Russell Antonio Goodwin, Sr. was elected to the County Board in 2020 and is currently serving his first term as the Supervisor for the 18th District.

Shawn Rolland, 6th District

Shawn Rolland was elected to the County Board in 2020 and is currently serving his first term as the Supervisor for the 6th District.

Liz Sumner, 1st District

Supervisor Liz Sumner was elected in 2020 to represent the residents of Milwaukee County's 1st District, which includes Fox Point, Bayside, River Hills, Brown Deer, Glendale and a neighboring section of Milwaukee.

This site is powered by the Northwoods Titan Content Management System

Menu

X