County Clerk
 

Election Commission

Fostering Trust in the Democratic Process

County Clerk
George L. Christenson
Courthouse - Room 105
(414) 278-4067
Elections Director
Julietta Henry
Courthouse - Room G10
(414) 278-4060
MyVote Wisconsin

You can register to vote, check your registration status, find your polling place, see what's on your ballot, request an absentee ballot and check provisional ballot status by visiting My Vote.

 

Wisconsin Elections Commission

The Wisconsin Elections Commission administers Wisconsin's election laws. For information visit Wisconsin Elections Commission.

Voter Photo ID Required

A photo ID is required to receive a ballot in all special and regular elections in Wisconsin. This includes voters at polling places and many absentee voters. For information visit Bring It to the Ballot.

Free ID & Identification Card Petition Process (IDPP)

You can obtain a free State of Wisconsin ID card or document that can be used for voting, even without a birth certificate or other documentation.  The document is valid for 180 days. Information is available at the WI DMV or call (844) 588-1069.

Upcoming Elections

Election Day Voting Hours:  7 a.m. to 8 p.m.

2018 Election Dates

Fall Primary - Tuesday, August 14

  • July 25 - Last day to register to vote by mail
  • July 30 - First day for in-person absentee voting
  • August 9 - Last day to request absentee ballots by mail
  • August 10 - Last day to register to vote at City Hall - 5 p.m. deadline

 

Fall General - Tuesday, November 6

  • September 24 - First day for in-person absentee voting
  • October 17 - Last day to register to vote by mail
  • November 1 - Last day to request absentee ballots by mail
  • November 2 - Last day to register to vote at City Hall - 5 p.m. deadline

 

2019 Election Dates

Spring Primary - Tuesday, February 19

Spring Election - Tuesday, April 2

 

2020 Election Dates

Spring Primary  - Tuesday, February 18

Spring Election - Tuesday, April 7

Fall Primary - Tuesday, August 11

Fall General - Tuesday, November 3

 

To get text alerts about elections, text "MKE VOTE" to 468311. Message and data rates may apply.

Current Elected Officials

  • County
  • City of Milwaukee
  • State
  • Federal

MILWAUKEE COUNTY OFFICES

Years of Term

Spring or Fall

CURRENT INCUMBENT

Party

Election

County Executive

4

Spring

Chris Abele

Non

2020

County Clerk

4

Fall

George L. Christenson

Dem

2020

County Comptroller

4

Spring

Scott Manske

Non

2020

County Treasurer

4

Fall

David Cullen

Dem

2020

Register of Deeds

4

Fall

John La Fave

Dem

2020

Clerk of Circuit Court

4

Fall

John Barrett

Dem

2018

County Sheriff - Acting

4

Fall

Richard R. Schmidt

Dem

2018

County Supervisor District 1

2

Spring

Theodore Lipscomb, Sr.

Non

2018

County Supervisor District 2

2

Spring

Sequanna Taylor

Non

2018

County Supervisor District 3

2

Spring

Sheldon Wasserman

Non

2018

County Supervisor District 4

2

Spring

Marina Dimitrijevic

Non

2018

County Supervisor District 5

2

Spring

Marcelia Nicholson

Non

2018

County Supervisor District 6

2

Spring

Jim Luigi Schmitt

Non

2018

County Supervisor District 7

2

Spring

Felesia A. Martin

Non

2018

County Supervisor District 8

2

Spring

Steven Shea

Non

2018

County Supervisor District 9

2

Spring

Patti Logsdon

Non

2018

County Supervisor District 10

2

Spring

Supreme Moore Omokunde

Non

2018

County Supervisor District 11

2

Spring

Dan Sebring

Non

2018

County Supervisor District 12

2

Spring

Sylvia Ortiz-Velez

Non

2018

County Supervisor District 13

2

Spring

Willie Johnson, Jr.

Non

2018

County Supervisor District 14

2

Spring

Jason Haas

Non

2018

County Supervisor District 15

2

Spring

Eddie Cullen

Non

2018

County Supervisor District 16

2

Spring

John F. Weishan, Jr.

Non

2018

County Supervisor District 17

2

Spring

Tony Staskunas

Non

2018

County Supervisor District 18

2

Spring

Deanna Alexander

Non

2018

CITY OF MILWAUKEE OFFICES

Years of Term

Spring or Fall

CURRENT INCUMBENT

Party

Election

Mayor

4

Spring

Tom Barrett

Non

2020

City Attorney

4

Spring

Grant Langley

Non

2020

City Treasurer

4

Spring

Spencer Coggs

Non

2020

Comptroller

4

Spring

Martin Matson

Non

2020

Common Council Member District 1

4

Spring

Ashanti Hamilton

Non

2020

Common Council Member District 2

4

Spring

Cavalier Johnson

Non

2020

Common Council Member District 3

4

Spring

Nik Kovac

Non

2020

Common Council Member District 4

4

Spring

Robert Bauman

Non

2020

Common Council Member District 5

4

Spring

James Bohl, Jr.

Non

2020

Common Council Member District 6

4

Spring

Milele Coggs

Non

2020

Common Council Member District 7

4

Spring

Khalif Rainey

Non

2020

Common Council Member District 8

4

Spring

Robert Donovan

Non

2020

Common Council Member District 9

4

Spring

Chantia Lewis

Non

2020

Common Council Member District 10

4

Spring

Michael Murphy

Non

2020

Common Council Member District 11

4

Spring

Mark Borkowski

Non

2020

Common Council Member District 12

4

Spring

Jose' G. Perez

Non

2020

Common Council Member District 13

4

Spring

Terry Witkowski

Non

2020

Common Council Member District 14

4

Spring

Tony Zielinski

Non

2020

Common Council Member District 15

4

Spring

Russell W. Stamper II

Non

2020

Board of School Director District 1

4

Spring

Mark Sain

Non

2019

Board of School Director District 2

4

Spring

Wendell J. Harris, Sr.

Non

2019

Board of School Director District 3

4

Spring

Michael Bonds

Non

2019

Board of School Director District 4

4

Spring

Annie Woodward

Non

2021

Board of School Director District 5

4

Spring

Larry Miller

Non

2021

Board of School Director District 6

4

Spring

Tony Baez

Non

2021

Board of School Director District 7

4

Spring

Paula Phillips

Non

2021

Board of School Director District 8

4

Spring

Carol Voss

Non

2019

Board of School Director At-Large

4

Spring

Terrence Falk

Non

2019

Municipal Judge Branch 1

4

Spring

Valarie Hill

Non

2021

Municipal Judge Branch 2

4

Spring

Derek Mosley

Non

2019

Municipal Judge Branch 3

4

Spring

Phil Chavez

Non

2019

WISCONSIN STATE OFFICES

Years of Term

Spring or Fall

CURRENT INCUMBENT

Party

Election

Governor

4

Fall

Scott Walker

Rep

2018

Lieutenant Governor

4

Fall

Rebecca Kleefisch

Rep

2018

Attorney General

4

Fall

Brad Schimel

Rep

2018

Secretary of State

4

Fall

Doug LaFollette

Dem

2018

State Treasurer

4

Fall

Matt Adamczyk

Rep

2018

State Superintendent of Public Instruction

4

Spring

Tony Evers

Non

2021

State Senator District 3

4

Fall

Tim Carpenter

Dem

2018

State Senator District 4

4

Fall

Lena Taylor

Dem

2020

State Senator District 5

4

Fall

Leah Vukmir

Rep

2018

State Senator District 6

4

Fall

LaTonya Johnson

Dem

2020

State Senator District 7

4

Fall

Chris Larson

Dem

2018

State Senator District 8

4

Fall

Alberta Darling

Rep

2020

State Senator District 28

4

Fall

Dave Craig

Rep

2020

Representative to the Assembly District 7

2

Fall

Daniel Riemer

Dem

2018

Representative to the Assembly District 8

2

Fall

JoCasta Zamarripa

Dem

2018

Representative to the Assembly District 9

2

Fall

Josh Zepnick

Dem

2018

Representative to the Assembly District 10

2

Fall

David Bowen

Dem

2018

Representative to the Assembly District 11

2

Fall

Jason Fields

Dem

2018

Representative to the Assembly District 12

2

Fall

Frederick Kessler

Dem

2018

Representative to the Assembly District 13

2

Fall

Rob Hutton

Rep

2018

Representative to the Assembly District 14

2

Fall

Dale Kooyenga

Rep

2018

Representative to the Assembly District 15

2

Fall

Joe Sanfelippo

Rep

2018

Representative to the Assembly District 16

2

Fall

Leon Young

Dem

2018

Representative to the Assembly District 17

2

Fall

David Crowley

Dem

2018

Representative to the Assembly District 18

2

Fall

Evan Goyke

Dem

2018

Representative to the Assembly District 19

2

Fall

Jonathon Brostoff

Dem

2018

Representative to the Assembly District 20

2

Fall

Christine Sinicki

Dem

2018

Representative to the Assembly District 21

2

Fall

Jessie Rodriguez

Rep

2018

Representative to the Assembly District 22

2

Fall

Janel Brandtjen

Rep

2018

Representative to the Assembly District 23

2

Fall

Jim Ott

Rep

2018

Representative to the Assembly District 24

2

Fall

Daniel Knodl

Rep

2018

Representative to the Assembly District 82

2

Fall

Ken Skowronski

Rep

2018

Representative to the Assembly District 83

2

Fall

Chuck Wichgers

Rep

2018

Representative to the Assembly District 84

2

Fall

Mike Kuglitsch

Rep

2018

District Attorney

4

Fall

John Chisholm

Dem

2020

Supreme Court Justices:

         

Chief Justice

10

Spring

Patience Roggensack

Non

2023

Associate Justice

10

Spring

Shirley Abrahamson

Non

2019

Associate Justice

10

Spring

Ann Walsh Bradley

Non

2025

Associate Justice

10

Spring

Rebecca Bradley

Non

2026

Associate Justice

10

Spring

Michael Gableman

Non

2018

Associate Justice

10

Spring

Daniel Kelly

Non

2020

Associate Justice

10

Spring

Annette Ziegler

Non

2027

Circuit Court Justices:

         

Branch 5, 14, 25 ,34, 44, 45

6

Spring

Various

Non

2022

Branch 1, 4, 9, 10, 13, 18, 19, 21, 33, 35, 36, 47

6

Spring

Various

Non

2023

Branch 8, 17, 20, 23, 28, 38, 39, 43

6

Spring

Various

Non

2018

Branch 11, 26

6

Spring

Various

Non

2019

Branch 7, 24, 27, 32, 40, 41

6

Spring

Various

Non

2020

Branch 2, 3, 6, 12, 15, 16, 22, 29, 30, 37, 42, 46

6

Spring

Various

Non

2021

Court of Appeals:

         

District 1

6

Spring

William Brash

Non

2023

6

Spring

Kitty K. Brennan

Non

2021

6

Spring

Timothy Dugan

Non

2018

6

Spring

Joan Kessler

Non

2022

FEDERAL OFFICES

Years of Term

Spring or Fall

CURRENT INCUMBENT

Party

Election

President / Vice President

4

Fall

Donald Trump / Mike Pence

Rep

2020

U.S. Congress District 1

2

Fall

Paul Ryan

Rep

2018

U. S. Congress District 4

2

Fall

Gwen Moore

Dem

2018

U. S. Congress District 5

2

Fall

F. James Sensenbrenner, Jr.

Rep

2018

U. S. Congress District 6

2

Fall

Glenn Grothman

Rep

2018

U. S. Senator

6

Fall

Ron Johnson

Rep

2022

U. S. Senator

6

Fall

Tammy Baldwin

Dem

2018

This site is powered by the Northwoods Titan Content Management System

Menu

X

Looking for Milwaukee County Services?

Visit Milwaukee County